آیا شوهر می‌تواند همسرش را از اشتغال به کار منع کند؟

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، به طور معمول زوج‌های جوان در اوایل زندگی در مورد مسکن و محل زندگی و نیز نوع شغل یکدیگر دچار مشکلات و اختلافاتی می‌شوند که چنانچه به حقوق یکدیگر آشنا شوند و شروط خود را در عقدنامه پیش‌بینی کنند، از بروز اختلافات بعدی جلوگیری شده و به تحکیم روابط خانوادگی منجر خواهد شد.

یکی از مواردی که در اکثر مواقع مورد اختلاف است مربوط به اشتغال زنان پس از ازدواج است که «سید علی شاه‌صاحبی»حقوقدان و وکیل دادگستری در این زمینه در پاسخ به باشگاه خبرنگاران، به تشریح حقوقی این مسئله پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

آیا شوهر می‌تواند همسرش را از اشتغال به کار منع کند؟  

شاه صاحبی : طبق قانون شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که مخالف مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند. البته شوهر نمی‌تواند خودسرانه مانع اشتغال زن شود و باید به دادگاه مراجعه و تقاضای منع اشتغال زوجه به دلیل مخالفت شغل زن با مصالح خانوادگی یا حیثیات خود را بنماید و این موضوع را در دادگاه به اثبات برساند.

اگر زن قبل از ازدواج در یک نهاد دولتی استخدام باشد، آیا شوهر می‌تواند مانع کارش شود؟

شاه صاحبی : اشتغال زن در ادارات دولتی را نمی‌توان منافی با مصالح خانوادگی یا حیثیات زن و یا شوهر تفسیر کرد و در حالتی که شوهر به وضع اشتغال زن آگاه بوده و با رضایت کامل به این موضوع ازدواج کرده است ولی بعد‌ها خواستار عدم اشتغال او باشد صرف اطلاع و آگاهی او مانع از اعمال این حق نمی‌شود و می‌تواند از اختیار قانونی‌اش استفاده کند اما این بدان معنا نیست که دادگاه نیز ادعای او را بپذیرد و وظیفه دادگاه آن است که به ادعا و درخواست شوهر مبنی بر آنکه اشتغال زن با حیثیت او و یا همسرش مخالفت دارد رسیدگی کند و صرف ادعای شوهر کفایت نخواهد کرد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

یک نظر! نظرات

 1. رامین می‌گه:

  با عرض سلام خدمت اقای شاه صاحبی
  نزدیک به ۱۰ سال است که ازدواج کردم ام ودارای دو فرزند هفت ویک ساله می باشم حدود یک سال است که خانم بنده پرستار است ودر بیمارستان محل سکونت مشغول به کار شده وتا حالا مشکلی نداشتیم ولی بیش از یک ماه است که خانمم بدون هیچ پیش امدی و دعوایی خانه را ترک کرده ودرخواست طلاق داره و می گویید که خسته شده ام وتازه عاقل شدهام
  و دیگه نمی خوام بایت زندگی کنم و من هرچه خواهش وتمنا کردم کارگر نیافتاد و کل خانواده اش با ان درگیر شد ه اند چون گوش به حرف کسی نمی دهد بچه ها پیش من بودن ولی رفته وکیل گرفته وبچه ها را دو روز در هفته می بیندو تا حالا نه به من وکسی دیگر هم نگفته بخاطر چه چیزی می خواد جدا شود من که شوهرش هستم خبر ندارم هر موقع بهش می گویم عیبهای من را به خودم بگو ولی طفره می رود من زنم وبچه هایم را دوست دارم وتحت هیچ شرایطی حاضر به طلاق نیستم فردا می خواستم درخواست عدم تمکین بدهم احتمالا می خواهد مهریه اش را اجرا بگدارد سوال ایا من می توانم پیچ خم دادگاه تحمل کنم وهیچ وقت طلاقش ندهم؟ ایا می توانم اجازه ندهم خانمم بیرون از خانه کار کند؟
  ما همدیگر را خیلی دوست داشتیم وهمه حسرت زندگی مارا میخوردند تا وقتی که استقلال مالی پیدا کرد
  خانم من از یک نوع کپسول لاغری اسلیمینگ بوتالیکال که در ماهواره تبلیغ می کنند استفاده کرد وحدود ۲۵ کیلو وزن کم کرد
  تازه فهمیده ام که این کپسولها دارای مواد مخدر صنعتی امفتامین شیشه می باشد وعوارض ان اعتماد به نفس کاذب بیخوابی بی اشتهاهی و ……..
  سوال ایا من می توانم برای دادگاه ثابت کنم که با خوردن این کپسولها بی تاثیر بر زندگی ما نیست
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر رامین مرادی از گچساران جنوب ایران شاغل در شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران

دیدگاه خود را به ما بگویید.