اما و اگرهای مهریه

اما و اگرهای مهریه

۱۳۹۱ شنبه ۱۶ دی

شاه صاحبی در گفتگو با « هفته نامه امین جامعه »:
۱-چندی پیش قانونی تصویب شد مبنی بر اینکه مهریه‌هایی که ۱۱۰ سکه بهار آزادی باشد از ضمانت اجرایی بیشتری برخوردار است، چنانچه زوج یا بدهکار اقدامی درخصوص آن میزان انجام ندهد مشمول جلب یا بازداشت خواهد شد و چنانچه مازاد بر این تعداد باشد ضمانت اجرایی برای آن وجود ندارد. یعنی میزان مهریه هر تعداد که باشد زوجه برای ۱۱۰ عدد آن می‌تواند تقاضای جلب نماید و مازاد بر آن تقاضای اموال کند.

۲- گاهی ممکن است قاضی، اعسار یا عدم توانایی شخص را تشخیص ندهد یا شخص به موقع تقاضای تقسیط مهریه را ارایه ندهد که منجر به بازداشت می‌شود. برخی پرونده‌های مهریه نیز چنانچه تقسیط شده باشد اگر اقساط به تعویق بیفتد قاضی می‌تواند حکم جلب و بازداشت را صادر کند.

قانون ۱۱۰ عدد سکه، مشمول کل قانون حمایت از خانواده است و هرگاه نقایص آن رفع شده و به شورای نگهبان فرستاده شود و در آنجا نیز تایید شود قانون به مرحله اجرا درمی‌آید. به عبارت دیگر کل قانون حمایت خانواده باید به تصویب برسد تا جنبه اجرایی پیدا کند.

۳- زوجه حق طلاق به معنای خاص ندارد لذا از مهریه به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند تا زوج راضی به انجام طلاق یا دادن حق طلاق شود. گاهی اختلاف‌های زیادی بین همسران ایجاد می‌شود و زن نیز به دنبال انتقام‌گیری است و بهترین دستاویز نیز مهریه است. اعتیاد، مشکلات زناشویی، خیانت مرد به زن و بالعکس، مشکلات اقتصادی و… از عوامل اصلی طلاق هستند.

همه نوع مهریه‌ای نیز این روزها قابل مشاهده است. مثلا ۷ هزار شاخه گل رز سیاه که در این موارد اگر عین آن موجود نباشد قیمت آن پرداخت می‌شود.

در مهریه‌های زیاد، افراد می‌توانند تقاضای اعسار کنند یعنی مهریه با احراز عدم تمکن زوج تقسیط شود .

اگر مبلغ ماهیانه یک سکه یا نیم سکه یا هر مبلغی که باشد براساس شرایط موجود می‌توانند تقاضای کاهش اقساط داشته باشند.

۴- مهریه را به جز دادگاه در اداره ثبت نیز می‌توان به اجرا گذاشت. اداره ثبت از مهریه پشتیبانی می‌کند بدین صورت که مال و اموال شخص برای پرداخت مهریه ضبط شده و خود شخص نیز ممنوع‌الخروج می‌شود. اما اگر کسی مهریه‌اش را در دادگاه به اجرا بگذارد، دادگاه شخص را ممنوع‌الخروج نمی‌کند اما حکم جلب و بازداشت او را صادر می‌کند.

۵- متاسفانه کلاهبرداری به واسطه مهریه نیز تا حدودی رایج شده است. برخی دختران با انجام ازدواج‌های صوری مبلغ زیادی را به عنوان مهریه تعیین می‌کنند و بلافاصله بعد از عقد طبق قانون «حق حبس» مهریه را دریافت می‌کنند. طبق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی تا زمانی که زوج مهریه را به طور کامل پرداخت نکند زوجه از او تمکین نکرده و از انجام وظایف زناشویی خودداری می‌کند که به این قانون حق حبس می‌گویند. مواردی از این نوع به‌وفور مشاهده می‌شود که به محض اینکه عقد واقع می‌شود زوجه مدعی مهریه شده و مرد را مجاب به پرداخت بخش زیادی از مهریه می‌کند تا به طلاق راضی شود چون اگر مرد او را طلاق ندهد مجبور است علاوه بر مهریه به او نفقه بپردازد زیرا طبق قانون، زن به محض وقوع عقد، مالک مهریه می‌شود و نفقه را هم می‌تواند مطالبه کند. چنانچه زوج تا شش ماه نفقه ندهد برای زن حق طلاق ایجاد می‌شود.

چند وقت پیش مردی که مقیم آمریکا بود طی سفر به ایران با دختر جوانی آشنا می‌شود و به عقد هم در می‌آیند. آن دختر نیز به محض وقوع عقد مهریه را به اجرا گذاشت و مرد را ممنوع‌الخروج کرد. بعدا مشخص شد آن دختر جوان برای بار چندمین بار است که چنین ازدواج‌های صوری می‌کند و با استفاده از قانون حق حبس بلافاصله بعد از عقد و قبل از انجام هرگونه رابطه زناشویی مهریه خود را به اجرا می‌گذارد.

در چنین مواردی نیز وقتی زوجه باکره باشد و طلاق واقع شود اسم همسر از شناسنامه حذف می‌شود لذا مرد مجبور شد مدتی در ایران بماند تا توافق حاصل شد که تعدادی از مهریه را بپردازد و طلاق واقع شود یا اینکه دادخواست اعسار دهد و بعد از پرداخت پیش قسط، مهریه قسط‌بندی شود و سپس با سپردن وثیقه به اداره ثبت، ممنوع‌الخروجی او رفع شود. در این گونه موارد مرد ترجیح می‌دهد با دادن بخشی از مهریه، زن را راضی به طلاق کند.

۶- مباحث مربوط به مهریه با این شیوه بیشتر در ایران رواج دارد. در کشورهای دیگر اموالی که حاصل از ازدواج در زندگی مشترک است به صورت مساوی بین دو نفر تقسیم می‌شود. البته شرطی در عقدنامه ذکر شده مبنی بر اینکه چنانچه زوج، زوجه را طلاق دهد و علت آن نیز ناشی از سوءاخلاق نباشد زن می‌تواند نصف اموالی که از زندگی مشترک حاصل نموده‌اند را مطالبه کند.

۷- طبق قانون و شرع، مهریه باید مالیت داشته باشد. لذا مهریه‌ای مانند دست و پا باطل است و هر چه به عنوان مال معرفی شود قابلیت پرداخت دارد. در عقد دایم نیز الزامی به شرط مهریه نیست یعنی اگر مهریه نباشد عقد باطل نیست اما در عقد موقت مهریه باید وجود داشته باشد.

۸- خوشبختانه در سال‌های اخیر بسیاری از زوج‌ها برای مشاوره حقوقی و آگاهی از حقوق زوج و زوجه به دفاتر وکلا مراجعه می‌کنند. بسیاری از مشکلاتی که برای طرفین به وجود می‌آید مربوط به عدم آگاهی از قوانینی است که برای طرفین وجود دارد. لذا آگاهی از این قوانین آنها را به سمت تصمیم‌گیری‌های صحیح برای شروع زندگی مشترک هدایت می‌کند.

۹- مهریه عندالمطالبه به معنای این است که به محض اینکه مطالبه شود، پرداخت می‌شود اما در شرایط کنونی در صورت عدم تمکن مالی، تقسیط می‌شود. در مهریه عندالاستطاعه بستگی به تمکن زوج دارد لذا زوجه می‌تواند اموال طرف را معرفی و تقاضای توقیف کند اما خبری از جلب و بازداشت نیست.

*شاه صاحبی

وکیل پایه یک دادگستری

مطالب مرتبط

۶ نظر! نظرات

 1. مرد می‌گه:

  همیشه مردا تنهان. هیچی تو این مملکت درست نیست . از ما که گذشت اما اون دنیا باید جواب بدن.

 2. مسئلتن می‌گه:

  حالا اگه زنه خیانت کنه تکلیف چیه؟
  خیانت که میکنه تازه مهریه اش هم میگیره دیگه هم که دختر نیست بعد طلاق میره دنبال عشقو حالش شوهر بدبختش هم ماه به ماه یه پولی میریزه به حسابش که مبادا به خانوم بد بگذره
  عااااااااالیه
  بیخودی نیست بعضی مردا دنبال اینن یه خانم سالم رو زمین جانذارن

 3. ali می‌گه:

  در دنیای به آن همه پیشرفته ما مشکلمو چیه.واقعا مسخره است که مرد برای ازدواج باید به زن پول بده.تنها کشوری که داماد به خاطر ازدواج باید طعم تلخ زندان و دستبند را تجربه کنه.بوی گند مهریه .این سنت پلشت جاهلیت اعراب تمام فضای این مملکت رو گرفته.

 4. mohsen می‌گه:

  در سال ۱۳۸۵ با دختری ازدواج کردم.پس از دو ماه مهرش را اجرا و دارو ندارم را بالا کشید.الان پس از چهار سال جدایی.دیگر حالم از مهریه و ازدواج بهم میخوره.و دیگه تا ابد ازدواج نخواهم کرد.در طول این دو سال مجردی بیش صدها دختر ارتباط دوستی دارم و خوشیم .زندگی مشترک بدون عقد .واقعا با این دخترهای بیوه ازدواج دیوانگیه.کاش از اول اینکار میکردم دیگه اون همه سرمایه ام از بین نمیرفت.چهار سال عمرم در دادگاه سپری میکردیم.گور بابای ازدواج و مهریه.کافیه یه ماشین و خونه داشته باشی .دخترآن بیوه فراوانه.نه مهریه میخواد.نه نفقه میخواد.نهنه خرج عروسی.نه ادعا داره.نه سترون غر میزنه.تازه خیلی هم حال میده.مهمتر آنکه هر روز با یکی.بزار دخترآن ناز و خوب مهریه بی مشتری و بترشند.و قانون مهریه هم حیله تو آرشیو خاک بخوره.

  • دختر ایران می‌گه:

   واقعا متاسفم که این طور قضاوت میکنید و واقعا دست اون زنی که مهریه اش را از شما گرفته درد نکنه. حق شما انسانهایی که قصد به بازی گرفتن زندگی و سرنوشت دیگران را دارید این است که هست و نیست خودتان را به باد دهید تا بفهمید هر زندگی ارزش و بهایی دارد. این طور نیست که با سرنوشت یک دختر بازی کنید و بعد هم به راحتی در برید.
   شما که طرز تفکرتون از ازدواج حال کردن و هر روز با یکی بودن بود بهتر بود برید با یه … قرارداد ببندید نه اینکه ازدواج کنید. چون ازدواج و تشکیل زندگی حرمت داره.

دیدگاه خود را به ما بگویید.