عدم پرداخت مهریه در صورت تقسیط منجر به بازداشت می‌شود

شاه‌صاحبی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:
یک وکیل دادگستری گفت: اگر بدهکار برای پرداخت مبلغ بدهی یا مهریه درخواست تقسیط کند به دلیل اینکه خود خواهان مدعی تقسیط شده در صورت عدم پرداخت بازداشت می‌شود.
سیدعلی شاه صاحبی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه اظهار داشت: این قانون هنوز اجرایی نشده است.

وی به بخشنامه‌ای که از سمت ریاست قوه قضاییه برای محکومین مالی بخصوص مهریه اشاره کرد و تصریح کرد: این بخشنامه با قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه تناقض داشته و عملا این بخشنامه در دادگاه‌ها رویه متفاوتی دارد.

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: به موجب این بخشنامه، افرادی که در پرداخت مهریه و دیه معسر هستند و یا در معسر بودن یا نبودن آنان تردید وجود دارد، به زندان نخواهند رفت.

 شاه‌صاحبی افزود: تصویب این قانون برای تعیین سقف مهریه مناسب‌تر بوده تا اینکه یک بخشنامه به طور کلی صادر شود و بدون اینکه سقفی برای مخکومیت در نظر بگیرند صرف تشخیص اعسار از بازداشت وی جلوگیری شود.

این وکیل دادگستری با تاکید بر تصویب قانون تعیین سقف ۱۱۰ سکه مهریه، گفت: تعیین سقف در قانون و ضمانت اجرایی در آن باعث کاهش آمار زندانیان می‌شود.

شاه صاحبی با بیان اینکه برخی قضات بر این بخشنامه متفق‌القولند خاطرنشان کرد: اگر بدهکار برای پرداخت مبلغ بدهی یا مهریه درخواست تقسیط کند به دلیل اینکه خود خواهان مدعی تقسیط شده در صورت عدم پرداخت بازداشت می‌شود.

مطالب مرتبط

یک نظر! نظرات

  1. حامد می‌گه:

    با سلام حضور وکیل محترم جناب آقای شاه صاحبی،
    دلیل تناقض به گفته جنابعالی بخشنامه قوه قضائیه با سقف ۱۱۰ سکه ذکر نگردیده است. سقف ۱۱۰ سکه مصوب مجلس به گفته خود طراحان قانون (از جمله خانم اخوان نماینده محترم اصفهان) به این معنی است که تا ۱۱۰ سکه بند ۲ مجازات محکومین مالی بر بدهکاران مترتب بوده و ما به ازای آن از شمول این بند خارج میگردد. به عبارت دیگر تا سقف ۱۱۰ سکه همان سناریویی که قبلا رویه دادگاهها بوده در خصوص خواهان و خوانده مهریه اجرا میگردد و چنانچه خواسته بیش از ۱۱۰ سکه باشد مجازات حبس شامل حال خوانده نمیگردد. از طرف دیگر با بخشنامه جدید قوه قضائیه چنین استنباط میشود که حتی تا سقف ۱۱۰ سکه هم چنانچه اعسار خوانده اثبات شود و یا حتی ظن بر عدم معسر بودن خوانده باشد مجازات حبس شامل حال او نمیشود که به نظر اینجانب این بخشنامه با قیمتهای نجومی این روزهای سکه و در جهت کاهش زندانیان مهریه بسیار موثر میباشد.
    با سپاس

دیدگاه خود را به ما بگویید.