استقلال وکیل یکی از ارکان اصلی دادرسی عادلانه است

به گزارش ایرنا ؛ قوه قضاییه، پیش تر پیشنهاد زیرمجموعه شدن کانون وکلا در این قوه را ارایه داده بود که رییس جمهور با صدور دستور خارج شدن پیشنهاد قوه قضاییه برای قرار گرفتن کانون وکلا در زیرمجموعه دستگاه قضایی کشور، بر استقلال کانون وکلا صحه گذاشت.
«سیدعلی شاه صاحبی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه تجربه ثابت کرده که وجود وکیل در پرونده، درصد امنیت و موفقیت پرونده را بالا می برد، گفت: وکیل به قاضی در راستای رسیدن به عدالت قضایی یاری می‌رساند. قانون اساسی هم حق داشتن وکیل را به رسمیت شناخته و چنین مقرر داشته که «در همه دادگاه‌ها طرفین حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.»
این وکیل پایه یک دادگستری در خصوص استقلال وکیل نیز گفت: منظور از استقلال وکیل آن است که وکیل در مقام دفاع از موکل خویش از حاکمیت، دستگاه قضایی و یا افراد واهمه ای نداشته باشد و بتواند بدون نگرانی و ترس از فشار یا تهدید به وظیفه اصلی خود عمل کند و دفاع واقعاً موثری به عمل آورد.
شاه صاحبی در واکنش به زیرمجموعه قرار گرفتن کانون وکلا در قوه قضاییه، اظهار داشت: با سپردن اختیار مواردی چون صدور پروانه وکالت، رسیدگی به صلاحیت وکلا، تعلیق وکلا، ابطال پروانه، ابطال انتخابات و تجدید آن و عدم تمدید پروانه وکیل به دستگاه قضایی، چگونه وکیل با اطمینان می تواند آزادانه به دفاع از حقوق موکلش بپردازد؟
وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: فلسفه‌ وکالت، استقلال است و وکلا به این وسیله می‌توانند از موکل خود دفاع کنند، ضمن اینکه استقلال وکیل تضمینی برای حکومت قانون و الزامی بین‌المللی است و در قوانین بین المللی نیز بدان تاکید شده است.
وی تصریح کرد: اکثریت قریب به اتفاق کشورها از نقش و جایگاه این نهاد مدنی در قوانین خود یاد و بر رعایت آن تاکید کرده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را به ما بگویید.