اهداء اعضای اعدامیان منع قانونی ندارد/ گسترش فرهنگ ایثار با اهدای اعضای اعدامیان

“سیدعلی شاه‌صاحبی” در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران، در ارتباط با اهدای اعضای اعدامیان اظهار داشت: اهدای عضو با توجه به نیاز بیماران به آن از لحاظ قانونی و فقهی دارای اهمیت است.

شاه‌صاحبی با اشاره به اینکه آیا اساساً پیوند اعضای بدن فرد اعدامی به یک بیمار قانونی است یا خیر؟ تصریح کرد: با بررسی  بعضی از مستندات فقهی و قانونی این نتیجه حاصل می‌شود که این کار نه تنها منعی ندارد، بلکه امری مطلوب و پسندیده بشمار می‌آید.

وی ادامه داد: این اقدام خداپسندانه در بهبود سلامت روانی جامعه و گسترش فرهنگ ایثار و گذشت موثر بوده و با این عمل جان تعدادی از بیماران نجات می‌یابد و طبق آیه قرآن«هر کس نفسی را زنده کند مانند این است که تمام دنیا را نجات داده است.»

این حقوقدان ادامه داد: ماده ۱۴ آیین‌نامه نحوه اجرای احکام قصاص‌، رجم‌، قتل‌، صلب‌، اعدام و شلاق موضوع ماده ۲۹۳ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، راه‌های مختلفی جهت اعدام یا قصاص نفس پیش‌بینی کرده که از جمله آن حلق‌آویز کردن به چوبه‌دار، شلیک با اسلحه آتشین، اتصال الکتریسته و یا به نحو دیگر که به تشخیص قاضی صادر کننده گذاشته شده است.

شاه‌صاحبی در پایان با اشاره به اینکه طبق ماده واحده قانون مصوب ۱۳۷۹ پیوند اعضای بیماران فوت شده تحت شرایطی امکانپذیر است، خاطرنشان کرد: سالم بودن جسد یا عضو مورد پیوند، احراز مرگ مغزی توسط کارشناسان وزارت بهداشت، رضایت خانواده متوفی و وصیت یا رضایت خود فرد از شرایط این مهم است.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را به ما بگویید.